Zaznacz stronę

Zwykle jest tak, że uwaga wszystkich nakierowana jest na kierowcę – i słusznie, bo to on w głównej mierze odpowiada za styl i jakość jazdy a także poziom jej bezpieczeństwa. Jednak nie zapominajmy o pasażerach! Ich właściwa postawa może wspomóc kierowcę, niewłaściwa zaś może sprowadzić na wszystkich kłopoty. Sprawdź, jaki powinności ciążą na kierowcy a jakie na jego pasażerach!

Niewątpliwym atutem aut jest fakt, że może podróżować nimi nie tylko kierowca, ale pasażerowie – rodzina, znajomi, koledzy z pracy. Aby podróż przebiegała bez zakłóceń zarówno osoba prowadząca pojazd, jak i goście powinni przestrzegać pewnych, czasem niepisanych zasad. Poznaj je teraz zanim popełnisz drogową gafę. Wiedza na pewno zaprocentuje – może już niebawem!
Kierowca – decyduje i pilnuje – potem jedzie

Na pierwszy ogień kierowca. To oczywiście na nim ciąży najwięcej obowiązków. To osoba prowadząca pojazd jest zobowiązana przygotować go do jazdy – ustawić lusterka, sprawdzić stan auta etc. Kierowca obowiązany jest także posiadać ważne prawo jazdy i znać przepisy drogowe oraz wcielać je w życie. To na barkach zmotoryzowane leży obserwowanie drogi, wybór trasy, decyzja o zatrzymaniu na postój.

To wreszcie kierowca płaci ewentualne mandaty i rozmawia ze stróżami prawa. Teraz kilka słów o profitach – kierowca jest osobą decyzyjną dla niektórych to duża korzyść i przywilej. Zmotoryzowany może także decydować kogo zabiera ze sobą w drogę. To on też zbiera na stacjach benzynowych punkty za tankowanie – i on może potem odebrać odpowiednie nagrody.
Pasażer – w pasach i spokoju